لیفان x50 را بهتر بشناسیم…

تب خرید شاسی‌بلندها و کراس اوورها در ایران افزایش یافته است و در این میان کراس اوورها و شاسی‌بلندهای ارزان قیمت یکی از گزینه هایی است که خریداران را جذب می‌کنند. در این میان می توان گفت که بخش زیادی از این بازار در دست خودروهای چینی است.

 

خودروهایی همچون لیفان X60، جیلی امگراند X7، چانگان CS35،، لیفان X50 و دانگ فنگ H30 کراس و یا خودروهایی مانند ساندرو و ساندروی استپ وی به بازار ایران پای گذاشتند.

63

در این مطلب نگاهی به لیفان ایکس ۵۰ به عنوان یکی از این مدل خودروها که توسط کرمان موتور در ایران مونتاژ می شود انداخته ایم.

با دیدن X50 بیش از این که احساس کنید با یک شاسی بلند طرف هستید، حس مواجه شدن با یک هاچ‌بک نسبتا بزرگ با ارتفاعی بیش از حد به شما دست می‌دهد. فاصله ۱۶٫۶ سانتی‌متری این خودرو از سطح زمین، درست مانند هر کراس اوور دیگری به جای ارائه قابلیت حرکت در مسیرهای خارج جاده‌ای، شما را از شمردن دانه به دانه دست انداز‌ها و ناهمواری‌های آسفالت خیابان‌ها رها می‌کند.
60

لیفان هر چند برای طراحی X50 به شدت از خودروهای اروپایی تاثیر گرفته است، اما این الگو برداری بیشتر در فرم چراغ‌ها و ارائه جزییات است.
شکی نیست با دیدن چراغ‌های جلو ایکس۵۰ گرافیک چراغ‌های مرسدس CLS در ذهنتان تداعی می‌شود یا با دیدن چراغ‌های عقب احساس می‌کنید با یک جولیتا چینی طرف هستید، اما با تمام این‌ها لیفان خودرویی مناسب را پیش روی شما قرار داده که در آن کمتر از هر چینی دیگری از قطعات کرومی استفاده شده است.

در واقع این بار طراحان لیفان به این موضوع پی برده‌اند که نیازی نیست برای یک خودرو اسپرت و جوانانه دست به دامن المان‌های مورد استفاده در خودروهای لوکس بشوند. البته تا زمانی این نظر را خواهید داشت که پا به کابین ایکس۵۰ نگذاشته‌اید، همین چند قطعه کرومی که کلید‌های سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی را احاطه کرده‌اند، کافی است تا دریابیم این خودرو توسط خود چینی‌ها طراحی شده است. البته با صرف نظر از این مورد باید گفت لیفان برای طراحی داخلی این خودرو از همنوع‌های اروپایی و ژاپنی‌اش الگو گرفته، و می‌توان گفت طرح کلی داشبورد رضایت شما را جلب خواهد کرد.
62

کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت کابین نیز در قیاس با محصولات قبلی لیفان بهبود یافته است. استفاده بهینه از فضاهای داخلی و ایجاد محفظه‌های متعدد، از نقاط قوتی طراحی لیفان است.

فضای کابین برای سرنشین‌هایی با قد متوسط کاملا کافی به نظر می‌رسد. به لطف اوورهنگ‌های نسبتا کوتاه و فاصله بین دو محور ۲۵۵ سانتی‌متری، می‌توان گفت سرنشینان ردیف دوم نیز فضایی راحت‌تر نسبت به خودرویی چون پژو ۲۰۶ دارند.

پشت فرمان ایکس۵۰

ایکس۵۰ بر پایه پلت فرم مدل ۵۳۰ بنا شده که علاوه بر شباهت‌های فنی از نظر ظاهری نیز با یکدیگر تشابه دارند. یک موتور ۱٫۵ لیتری که توسط لیفان توسعه داده شده وظیفه تامین نیروی این تازه وارد را بر عهده دارد.

با شروع حرکت، پیشرانه ۱۰۲ اسب بخاری ساخت لیفان برای این خودرو کافی به نظر می‌رسد. شتاب گیری اولیه رضایت بخش است، اما برای حفظ آن نیاز به بالا بردن دور موتور بوده که نتیجه‌ آن نفوذ صدای موتور به کابین است. ایکس ۵۰ به لطف اوورهنگ‌های کوتاه فرمان پذیری نسبتا خوبی را در اختیارتان می‌گذارد.

امکانات

در فهرست امکانات ایکس۵۰ علاوه بر مواردی که به‌ آن اشاره شد، می‌توان سانروف دوحالته برقی، آینه‌های کناری برقی مجهز به راهنمای جذبی، رینگ‌های آلیاژی، سیستم تهویه مطبوع، دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو، سیستم صوتی با ورودی‌های AUX و USB مجهز به ۴ بلندگو، سنسور دنده عقب، چراغ‌های روشنایی روز و… اشاره کرد.

61

64

65
ایکس۵۰ حسی مختصر از یک رانندگی هیجانی را به شما منتقل می‌کند. این خودرو درست زمانی به بازار ایران پا گذاشت که انتخاب یک هاچ‌بک با قیمت متوسط در این بازار کاری دشوار به نظر می‌رسید،از طرفی تب شاسی‌بلند سواری در این بازار هر روز در حال افزایش است و انتخاب یک نمونه جمع و جورآن هزینه‌ای بیش از ۶۰ میلیون تومان در پی خواهد داشت.

تب خرید شاسی‌بلندها و کراس اوورها در ایران افزایش یافته است و در این میان کراس اوورها و شاسی‌بلندهای ارزان قیمت یکی از گزینه هایی است که خریداران را جذب می‌کنند. در این میان می توان گفت که بخش زیادی از این بازار در دست خودروهای چینی است.

به اشتراک بگذارید :