استقبال مردم از خودروهای داخلی!

اعتماد به نقل از معاون وزیر صنعت نوشت: تا زمانی که خودرویی برای جایگزینی در سبک پژو و پراید معرفی نکرده‌ایم،نمی توانیم آنها را از رده خارج کنیم.

چندی پیش بود که دولت تعرفه واردات ٨ کالای اساسی را کاهش داد؛ موضوعی که موجب شد تا برخی کشاورزان از این تصمیم دولت گلایه کنند و این اقدام دولت را عدم حمایت از بخش کشاورزی بخوانند. این امر موضوعی شد تا روز گذشته محمدرضا فیاض، معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، زمانی که به جمع خبرنگاران آمد، درباره دلایل کاهش تعرفه واردات ۸ کالای اساسی بگوید و به دفاع از تصمیم دولت بپردازد.

وی با اشاره به اینکه «تعداد کشاورزان در کشور ۳۰۰ هزار نفر است اما ۸۰ میلیون مصرف‌کننده داریم که دولت برای تامین بازار در این خصوص باید تصمیم می‌گرفت»، در دفاع از تصمیم دولت گفت: «طبیعی است که وقتی موضوعی برای تصویب در دولت مطرح می‌شود این کار با حضور تمام وزارتخانه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود. در کمیسیونی که برنامه در آن مطرح شد وزارت جهاد کشاورزی نیز در آن عضویت داشت.

آنها نیز استدلال‌های خود را گفتند اما در نهایت طرح به این صورت به مرحله اجرا در آمد. تلاش می‌شود که این تصمیم تنها برای واردات صرف نباشد و به تولید نیز کمک کند اما باید در نظر داشت که در موضوع تنظیم بازار صادرات و واردات یک طرف و تنظیم بازار در طرف دیگر است.» وی ادامه داد: «تنظیم بازار اهمیت ویژه‌ای در این مصوبه دولت داشته و باید بدانیم که ملک‌داری کار آسانی نیست. در بخش کشاورزی ٣٠٠ هزار نفر کشاورز داریم اما آن طرف ٨٠ میلیون نفر نیز مصرف‌کننده وجود دارد که دولت برای تنظیم بازار باید میان آنها تصمیم‌گیری کند و در مواردی که محصول به موقع به بازار نرسد به شرایط تناسب زمانی تصمیم‌گیری می‌کند. دولت مکلف است که دو جنبه مصرف‌کننده و تولیدکننده را همزمان در نظر داشته باش

همچنین در ادامه این نشست معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی درباره فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر عدم ورود ایرانیان به‌ امریکا، گفت: « دنیا با امریکا ساخته نمی‌شود و در طول سال‌های گذشته نیز محدودیت‌هایی در تجارت با این کشور داشته‌ایم و این آخرین ترانه‌ای بوده که برای ما منتشر کرده‌اند. امریکایی‌ها برخلاف حرف‌های گذشته خود که می‌گفتند تنها با دولت ایران مشکل داریم اما با مردم آن خیلی خوب هستیم، این تصمیم‌شان نشان داد که این موضوع حرف واهی بیش نیست. عمده تجارت ما در کشورهای آسیایی، آفریقایی و اروپایی بوده است و حجم تجارت ما از گذشته با امریکا در کمترین سطح بوده و در شرایط فعلی با باز شدن درهای کشورهای اروپایی به آن سمت حرکت کرده‌ایم.»

معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص وضعیت خودروسازی در کشور گفت: «در ۵ تا ۶ ماه گذشته محصولات خودروسازان داخلی با استقبال مناسبی مواجه شده است و با وجود اینکه خودروهای چینی امکانات و ظاهر خوبی دارند اما مردم درک کرده‌اند که هر خودروی چینی یک کالای چینی است.

در شرایط فعلی افرادی که به دنبال دریافت سواری مطلوب از خودروها هستند به دنبال جنس داخلی می‌آیند و استقبال مردم باعث شده که تولیدات خودروسازان دوباره رونق بگیرد.»وی در ادامه درباره آینده روابط تجاری با امریکا و احتمال تحریم‌های بعدی توسط این کشور علیه بازرگانان ایرانی گفت: «هنوز تحریم جدیدی اتفاق نیفتاده است اما ممکن است تحریم جدیدی حاصل شود اما در شرایط فعلی دستور اجرایی ترامپ مربوط به رفت و‌ آمد افراد است و به امور تجارت ارتباط پیدا نکرده است.» معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: «در این شرایط اما کسانی که در امریکا ارتباطات اقتصادی داشته‌اند اکنون برای رفت و‌ آمد مشکل پیدا کرده‌اند. باید صبر کنیم و ببینیم که دولت امریکا بالاخره چه تصمیمی می‌گیرد و ما نیز اگر قرار باشد تصمیمی بگیریم نباید فعلا آن را افشا کنیم.»
مردم به خرید پراید علاقه دارند
وی همچنین در خصوص وضعیت ادامه تولید پراید و پژو تا پایان سال گفت: «خودرو ۴٠۵ استاندارد و کشش خود را در بازار دارد و ما معتقدیم مناسب نیست تا زمانی که خودرویی برای جایگزینی در این سبک معرفی نکرده‌ایم آن را از رده خارج کنیم. در صورتی که خودرویی مورد علاقه مردم باشد و استانداردهای اولیه را طی کند به نظرم باید تولید آن ادامه پیدا کند. مردم اکنون برای خرید پراید از ماه‌ها قبل نوبت می‌گیرند که این امر به معنای آن است که به خریداری این خودرو علاقه‌مند هستند. ممکن است در شرایط فعلی برخی از خودروها به قیمت پراید و پژو نزدیک باشند اما به مردم نمی‌توانیم بگوییم که از این خودروها استفاده نکنید و آنها را از رده خارج کنید.»
معاون توسعه مدیریت منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به خروج ۴٠ هزار خودرو از چرخه ناوگان تاکسیرانی کشور گفت: «اغلب افراد برای جایگزینی خودرو به دنبال سمند بودند و برخی نیز پژو خریداری کردند اما دست مصرف‌کنندگان را در این خصوص برای انتخاب باز گذاشتیم.»

اعتماد به نقل از معاون وزیر صنعت نوشت: تا زمانی که خودرویی برای جایگزینی در سبک پژو و پراید معرفی نکرده‌ایم،نمی توانیم آنها را از رده خارج کنیم.

به اشتراک بگذارید :