خودروهای پلیس از گذشته تا به حال

صبح امروز سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از انتخاب خودروی کیا سراتو به عنوان خودروی جدید پلیس خبر داد و گفت که قرار است خودروهای بنز پلیس به مرور از رده خارج شوند.

در هفتاد سال گذشته ناوگان خودروهای پلیس دچار تغییرات زیادی شده است و سراتو آخرین خودرویی است که از امروز وارد ناوگان پلیس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ صبح امروز سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از انتخاب خودروی کیا سراتو به عنوان خودروی جدید پلیس خبر داد و گفت که قرار است خودروهای بنز پلیس به مرور از رده خارج شوند.

او در این رابطه گفت: ناوگان خودرویی پلیس احتیاج به بازسازی داشت. خودروی وارد شده با تصویب ستاد کل بود. سراتو چون در داخل کشور تولید می‌شود. مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تعداد ۲۰۰ خودروی سراتو در بخش پلیس راهور و پلیس انتظامی آماده شده و برای استفاده در شهر تهران مورد استفاده قرار گرفته است که در صورت تایید تست در تمام کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته خودروهای بنز تا زمانی که مجوز داریم استفاده می کنیم و به مرور از رده خارج می شوند.

بنز اولین خودرو پلیس در ایران

این روند تغییر خودروهای پلیس از ۷۰ سال پیش آغاز شد؛ در دهه ۲۰ مدلی از بنز برای به کارگیری در شهربانی روانه تهران شد. در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی‌سیم و بلندگو مجهز نشده بودند.

فولکس‌واگن قورباغه‌ای ماشین پلیس!

بیش از ده سال بعد فولکس واگن قورباغه ای، یادگاری از هیتلر به جمع خودروهای شهربانی اضافه شد و آرام آرام این خودرو که با دو رنگ مشکی و سفید که به یک چراغ‌گردان آبی‌رنگ و یک دستگاه بی‌سیم با برد محدود مجهز بود به یکی از خودروهای اصلی پلیس تبدیل شد. فردینارد پورشه سال ۱۹۲۰ میلادی فلکس واگن را طراحی کرد و ۱۰ سال بعد از آن با ساخت کارخانه فولکس واگن قورباغه ای و کمک هیتلر این خودرو با قیمت ارزانی فروخت و جهانی شد.

البته به مرور خودروهای تولید داخل مثل پیکان جانشین فولکس واگن های پلیس شدند.

خودروهای آمریکایی ماشین های پلیس بعدی

اما دهه ۴۰ آغاز استفاده از خودروهای آمریکایی به عنوان خودرو پلیس در ایران بود، دوج‌های کرنت شش‌سیلندر ساخت آمریکا با پلاک‌های سه‌رقمی دست‌نویس که حداکثر سرعت آنها به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۴ مورد استفاده قرار گرفتند.

دوج کرنت یک بلندگوی کوچک داشت که روی گلگیر جلو و کنار کاپوت نصب می‌شد و مجهز به یک بی‌سیم دستی، چند پروژکتور و یک چراغ گردان ثابت بود. در دهه ۴۰ افسران زن با موتورسیکلت در سطح شهر تهران تردد می‌کردند (سال ۱۳۴۶) و ضمن راهنمایی خودروها بعضی مواقع آنها را جریمه هم می‌کردند.

موتورهای هارلی دیویدسون سفارش پلیس در ایران

موتور هارلی دیویدسون هم از وسایل حمل و نقلی بود که در دهه ۶۰ به فروش زیادی رسید ولی بیشتر این موتورها سفارش پلیس بودند.

به همین دلیل نوشته Police Specile در صفحه کیلومتر این موتورها دیده می‌شد و ظاهرا کیفیت بهتری نسبت به نمونه‌های معمولی داشتند. تیم‌های اسکورت سران قبل از انقلاب از این موتورسیکلت استفاده می‌کردند. قدرت این موتورسیکلت و البته مهارت پلیس هارلی سوار ایران باعث شده بود مجرمان نتوانند از چنگ پلیس فرار کنند.

گفتنی است این موتورسیکلت‌ها حتی تا اواخر دهه ۶۰ شمسی در خدمت پلیس ایران قرار داشت و در انبارها قطعات یدکی بسیاری از هارلی‌ها موجود بود.

بنز ۲۵۰، خودرو پلیس تا سال ۱۳۷۰

بنز ۲۵۰ هم از جمله خودروهایی بود که در دهه‌های ۵۰ تا ۷۰ مورد استفاده پلیس قرار گرفت. این خودرو آلمانی شش سیلندر بود و حداکثر سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید. این خودروها اول به صورت دنده فرمان (دنده رول) بودند و بعدها انواع گیربکسی آن هم وارد کشور شد و مورد استفاده قرار گرفت.

ورود خودروهای شرقی به ناوگان پلیس

دهه ۱۳۷۰ را می توان زمان ورود خودروهای شرقی به ناوگان پلیس دانست. همان زمان که روابط ایران و ژاپن هم بهبود پیدا کرده بود. در سال ۱۳۷۰ از تویوتا کریسیدا ژاپنی که چهارسیلندر بود و قادر بود ۲۰۰ کیلومتر مسافت را در یک ساعت بپیماید به عنوان خودرو پلیس استفاده شد، از تویوتا کریسیدا هم بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۹ استفاده شد.

دهه ۸۰؛ تنوع زیاد در خودروهای پلیس

دهه ۸۰ زمان به کارگیری خودروهای سمند، پرشیا، زانتیا، پژو ۲۰۶، مگان، لندکروز و بنز سری E و C در ناوگان پلیس بود. البته بنز‌های پلیس معروف به الگانس بودند، هرچند هیچ کدام الگانس نبودند! اما این خودروها به ایربگ، سیستم‌های ترمز ABS و بی‌سیم‌های دوربرد و بلندگوهای پیشرفته، رایانه و امکانات ماهواره‌ای مجهز شده بودند.

البته از بعضی از این خودروها مثل لندکروز در عملیات‌های تعقیب و گریز و از بعضی دیگر مانند ۲۰۶ در پلیس راهور استفاده می‌شده و می‌شود. لندکروزهای سیاه با شروع طرح گشت ارشاد، در خیابان‌ها دیده شد.

از مگان تا ویتارا و تینا

حدود ۶ سال پیش بود که از خودرو فرانسوی مگان به عنوان پلیس استفاده کردند. گفته شده‌است که مگان‌های پلیس با مگان‌های معمولی تفاوت دارد؛ ۶ دنده است و قدرت مانور بالاتری دارند.

همچنین در دهه ۹۰ هم خودروهایی مثل سورن، ماکسیما و ویتارا هم به خودروهای پلیس راهور اضافه شدند. همچنین نیسان تینا هم به عنوان پلیس راه راهور و خودروی تشریفات پلیس تاکنون استفاده شده است.

سراتو وارد می‌شود

و آخرین خودرویی که فرمانده نیروی انتظامی استفاده از آن توسط پلیس را خبر داد، کیا سراتو بود؛ این خودرو ۴ سیلندر ۱۲۶ اسب بخار قدرت دارد و حداکثر سرعت آن ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. سراتو‌ از یکی دو سال پیش در سایپا تولید می‌شود.

صبح امروز سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از انتخاب خودروی کیا سراتو به عنوان خودروی جدید پلیس خبر داد و گفت که قرار است خودروهای بنز پلیس به مرور از رده خارج شوند.

به اشتراک بگذارید :