سئات ایبیزا؛ DNA آلمانی در رگ‌های اسپانیایی

پیش از رونمایی رسمی از سئات ایبیزا در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۷، خودروساز اسپانیایی مدل کاملا جدید هاچ بک خود را در بارسلونا رونمایی کرد. اکنون نسل پنجم ایبیزا به عنوان پرفروش‌ترین محصول سئات از ابتدای تاسیس آن تاکنون، به تجهیزات پیشرفته، دینامیک بالاتر و راحتی بیشتر مجهز شده است.

نسل جدید ایبیزا از جولای ۲۰۱۷ با همان روح اسپرتی و جوانپسندی و در عین حال کاربردی بودن همیشگی در نمایندگی‌های سئات عرضه خواهد شد. نخستین نسل از معروف‌ترین محصول سئات در سال ۱۹۸۴ در عرضه گردید و از آن زمان تاکنون با فروش ۵٫۴ میلیون دستگاه پرفروش‌ترین مدل سئات در جهان می‌باشد و به همین دلیل خودروساز اسپانیایی در کنار آتکا و لئون روی موفقیت نسل جدید ایبیزا حساب ویژه‌ای باز کرده است. هدف ایبیزای ۲۰۱۷ جهشی رو به جلو در ایمنی، طراحی، کارایی و راحتی است. به همین دلیل اولین خودرو در گروه بزرگ فولکس واگن است که از پلتفرم MQB A0 بهره جسته که بی‌شک مزایای زیادی به دنبال خواهد داشت.

سئات ایبیزا در کلاس خود یکی از جادارترین اتاق‌ها را دارد و اکنون با افزایش قابل توجه ۸۷ میلیمتری عرض خودرو، کابین آن جادارتر از قبل خواهد بود. هرچند شاهد تغییر چندانی در طول و ارتفاع نیستیم اما فاصله دو محور خودرو از یکدیگر افزایش یافته و موجب آن شده تا فضای پا در ردیف عقب ۳۵ میلیمتر افزایش داشته باشد. اکنون می‌توان گفت ایبیزا جادارترین اتاق در کلاس سوپرمینی‌ها را به خود اختصاص داده است.

تمام موتورهای نسل جدید ایبیزا استاندارد یورو ۶ را تامین می‌کنند و این یعنی علاوه بر کارایی بالا، آلایندگی پایینی دارند. برای ایبیزا سه پیشرانه با بلوک‌های آلومینیومی در نظر گرفته شده که این امر به معنی کاهش وزن و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می‌باشد. پیشرانه اول موتور ۳ سیلندر ۱ لیتری با ۹۵ یا ۱۱۵ اسب بخار بسته به استفاده از توربوشارژر می‌باشد. موتور دوم که قوی ترین پیشرانه ایبیزا نیز محسوب می‌شود چهار سیلندر، ۱٫۵ لیتر حجم و ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارد. و در نهایت پیشرانه سوم با تاکید بر مصرف بهینه سوخت از نوع دیزلی با ۱٫۶ لیتر حجم و ۸۰ یا ۹۵ اسب بخار قدرت خواهد بود. برای پیشرانه‌هایی با کمتر از ۹۵ اسب بخار قدرت گیربکس ۵ دنده دستی قابل سفارش بوده و برای پیشرانه‌های قوی تر گیربکس ۶ دنده نیز در دسترس است. برای طرفداران انتقال اتوماتیک قدرت به چرخ‌ها یک گیربکس ۷ دنده اتوماتیک دوکلاچه در نظر گرفته شده است.

به لطف استفاده از پلتفرم MQB A0 علاوه بر اینکه ۳۰ درصد به استحکام کلی افزوده شده راحتی و کیفیت سواری نیز ارتقا قابل توجهی یافته است. این پلتفرم در کاهش ارتعاشات و سروصدای مزاحم داخل اتاق نیز تاثیر بسزایی داشته است. به گفته سازنده هاچ‌بک اسپانیایی در جاده‌های شهری کاملا چابک عمل کرده و در بزرگراه‌ها و سفرهای بین شهری راحتی کافی برای سرنشینان فراهم می‌کند. ایبیزا در ابتدا در نوع ۵ در عرضه خواهد شد و مدل ۳ در با ویژگی‌های اسپرتی بیشتر در ادامه به آن ملحق می‌گردد.

مانند گذشته سه تیپ S، SE و FR برای ایبیزا در نظر گرفته شده و برای مدل ۲۰۱۷ تیپ جدیدی با عنوان اکسلنس نیز اضافه گردیده است. رده FR که کمابیش به عنوان تیپ فول نیز مطرح می‌گردد از تجهیزات و فناوری‌های متعددی برخوردار است. در این تیپ با استفاده از دیفیوزر عقب، سپر جلو با طراحی اختصاصی، کمک فنرهای اسپرت با سختی بالاتر تلاش شده تا سواری دینامیک‌تری فراهم شود. این در حالی است که در تیپ جدید اکسلنس بر راحتی و رفاه سرنشینان تاکید بیشتری شده است. در ایبیزا ۴ حالت رانندگی وجود دارد که عبارتند از کامفورت، اکو، اسپرت و شخصی که در حالت آخر تنظیمات خودرو بسته به عادات راننده یا شرایط جاده تغییر خواهد کرد.
از دیگر ویژگی‌های دو تیپ بالاتر FR و اکسلنس می‌توان به بکارگیری گسترده فناوری LED اشاره کرد. علاوه بر چراغ های بیرونی در نورپردازی داخلی مانند دکمه‌های داشبورد، نشانگرها و چراغ‌های نقشه خوان ترکیبی مناسبی از LED‌های سرخ و سفید ایجاد شده است.

فناوری‌های رفاهی و کمکی بکار رفته در ایبیزا کمابیش مشابه لئون و آتکا می‌باشد. از جمله این موارد عبارتند از کروز کنترل تطبیقی، ورود بدون کلید، استارت دکمه‌ای و نسل جدید حسگرهای پارک عقب و جلو و دوربین عقب که با کیفیت و دقت بالا تصاویر را در نمایشگر لمسی ۸ اینچی نشان می‌دهد.
طراحی بیرونی و داخلی ایبیزا مملو از خطوط لبه دار و زوایای تیز است که احساس پویایی و اسپرت بودن بیشتری را در مخاطب القا خواهد کرد. چراغ های روزتاب مثلثی که می‌توان آنرا مشخصه بارز محصولات سئات نامید نمونه کاملا مشخصی از حجم‌های زاویه دار استفاده شده در این هاچ بک می‌باشد.

در چیدمان داخلی تلاش شده تا تمام تجهیزات و کنترل‌ها در اطراف راننده و در دسترس وی قرار بگیرند. به همین دلیل ایبیزا در زمینه ارگونومی نمره بالایی کسب می‌کند. نمایشگر ۸ اینچی که از آن صحبت شد علاوه بر سیستم صوتی مجهز به ۷ بلندگوی استریو سامانه ارتباطی سئات موسوم به فول لینک را نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین با استفاده از فناوری تصفیه هوا تا حد زیادی از ورود آلودگی های بیرونی به داخل اتاق جلوگیری خواهد شد. استفاده از چنین فناوری‌های پیشرفته‌ای در کلاسی که معمولا به ارزان قیمت بودن شهرت دارد جالب می‌باشد کما اینکه سئات قیمت ایبیزا را در بازه رقابتی حفظ خواهد کرد تا پرفروش‌ترین محصول این خودروساز اسپانیایی باز هم سایر سوپرمینی‌ها را به چالش بکشد.

پیش از رونمایی رسمی از سئات ایبیزا در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۷، خودروساز اسپانیایی مدل کاملا جدید هاچ بک خود را در بارسلونا رونمایی کرد. اکنون نسل پنجم ایبیزا به عنوان پرفروش‌ترین محصول سئات از ابتدای تاسیس آن تاکنون، به تجهیزات پیشرفته، دینامیک بالاتر و راحتی بیشتر مجهز شده است.

تصویر مرتبط

گالری تصاویر سئات ایبیزا مدل ۲۰۱۷

به اشتراک بگذارید :