تیبا بخریم یا پراید؟

تیبا و پراید هر دو جزو ارزان قیمت‌ترین خودروهای بازار می‌باشند که از همین روی انتخاب مناسبی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند، اما با توجه به معایب و محاسن انتخاب بین آنها اندکی مشکل است.

تیبا به عنوان نخستین خودروی ملی سایپا از سال ۸۷ نظرها را به خود جلب کرد و مورد توجه خریداران خودروهای ارزان‌قیمت‌تر قرار گرفت. خودرویی که به دلیل مشابهت‌های فراوانی که با پراید دارد، بسیار با آن مقایسه می‌شود.

به گزارش میزان، تیبا و پراید هردو از محصولات به نسبت ارزان‌قیمت تولید داخل هستند، هرچند با توجه به افزایش قیمت خودرو در یک سال گذشته، به نظر می‌رسد «ارزان قیمت» لقب مناسبی برای آن‌ها نباشد. این روزها هر دستگاه تیبا SX فول با قیمت حدود ۲۰ میلیون از نمایندگی‌ها و با قیمت کمی بالاتر از ۲۰ میلیون از بازار آزاد قابل خریداری است.

تیبای EX را نیز می‌توان با قیمت حدود ۲۱ میلیون از بازار آزاد خریداری کرد. این درحالی است که پراید سایپا ۱۳۱ (یا همان صبای جدید خودمان)، بسته به مدل و آپشن‌ها، درب کارخانه در بازه قیمتی ۱۵ الی ۱۸ میلیون و در بازار آزاد در بازه ۱۴ و نیم تا ۱۷ و نیم میلیون فروخته می‌شود و در برخی موارد قیمت بازار آزاد از قیمت درب کارخانه آن به طرز قابل توجهی کم‌تر است.

خودروی تیبا بنا به ادعای سایپا اولین محصول ملی این شرکت است. این خودرو برای نخستین بار در سال ۱۳۸۷ رونمایی شد. این درحالی است که پراید سالیان سال است در کشور تولید می‌شود و خط تولید آن از سال ۲۰۰۱ میلادی در سایپا به راه افتاده است. هرچند که از سال ۱۳۸۹ به بعد تولید این خودرو بر اساس پلتفرم اولیه پراید متوقف شده و بر پایه پلتفرم مشابه، ولی جدیدتر x100 تولید می‌شود.

در واقع شاید بتوان با توجه به این تاریخچه، فناوری ساخت پراید را قدیمی‌تر از تیبا دانست، ولی بد نیست بدانید که تیبا زاییده طرحی قدیمی به نام S81 برای طراحی پلتفرم ملی است که در سال ۱۳۷۵ در گروه خودروسازی سایپا آغاز شد، ولی در سال ۱۳۸۷ به سرانجام رسید و در طراحی این پلتفرم از قطعات و طراحی‌های پراید، ریو و تندر ۹۰ استفاده‌شده است. البته این‌که طراحی بدنه تیبا در چشم مخاطب داخلی جدیدتر است و خیابان‌ها هنوز از آن پرنشده است نکته‌ای قابل تأمل برای خریداران است؛ از طرفی قدیمی‌تربودن پراید و اینکه این خودرو امتحانش را پس داده، ممکن است مزیتی قابل توجه به شمار بیاید.

تیبا و پراید هر دو جزو ارزان قیمت‌ترین خودروهای بازار می‌باشند که از همین روی انتخاب مناسبی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستند، اما با توجه به معایب و محاسن انتخاب بین آنها اندکی مشکل است.

به اشتراک بگذارید :