اشکودا ساپرت اسپرت لاین، ترکیب راحتی و اسپرتی

شرکت اشکودا در سالهای اخیر تحت مدیریت فولکس واگن متحول شده و اکنون به عنوان یک برند هویت منحصر به خود را کسب کرده است. مدل ساپرب یکی از محبوب‌ترین تولیدات این شرکت است که اتومبیلی مناسب برای خانواده‌ها محسوب می‌شود. نسخه استیشن ساپرب با نام اسپرت لاین از قابلیت‌های کاربردی بیشتری نیز برخوردار است.

مدل اسپرت لاین ساپرت با قیمت ۵۳۶۹۰ دلار از نظر قیمتی بالاتر از نسخه سدان ۵۲۰۰۰ دلاری قرار می‌گیرد. با پرداخت ۱۰۰۰ دلار بیشتر می‌توان صاحب نسخه ۲۰۶TSI شد که تفاوت‌هایی در طراحی داخلی و خارجی و پیشرانه نسبت به نسخه استاندارد اسپرت لاین دارد.

البته خود ساپرت اسپرت لاین نسبت به مدل سال گذشته خود تغییرات مثبتی به خصوص در زمینه طراحی بدنه داشته که حال و هوای اسپرت‌تری به آن می‌دهد. عنوان ۲۰۶TSI به علت توان موتور ۲ لیتری توربو که معادل ۲۰۶ کیلووات (۲۷۰ اسب بخار) می‌باشد به آن داده شده است. گشتاور این پیشرانه ۴ سیلندر نیز ۳۵۰ نیوتن متر بوده و از طریق گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک دوکلاچه با قابلیت تعویض دستی با پدال‌های پشت فرمان به هر چهار چرخ منتقل می‌شود.

کشش موتور برای وزن اتومبیل کاملا کافی است و اشکودا اسپرت لاین در انجام حرکات سریع و سبقت‌های ناگهانی کم نمی‌آورد. در نمایشگر داخل کابین اطلاعات نسبتا کاملی از عملکرد موتور و سایر قسمت‌ها شامل قدرت موتور در هر لحظه، فشار باد تایرها، میزان شتاب G، دمای موتور و … نشان داده می‌شود که البته بیشتر از آنکه جنبه کاربردی داشته باشد جنبه تزیینی دارد.
هرچند در حالت اسپرت تعویض دنده در دورهای بالاتر صورت می‌گیرد اما برای احساس هیجان واقعی در اشکودا اسپرت لاین باید تعویض دنده را در حالت دستی قرار داده تا گشتاور موتور به ویژه زمانی که دنده معکوس داده می‌شود در پشت خود حس کنید.

اگر بسته سفارش تک پک به قیمت ۳۴۰۰ دلار را اضافه کرده باشید سیستم تعلیق نیز با حالت اسپرت منطبق می‌شود. علاوه بر این بسته مذکور شامل بهینه سازی فرمان، تهویه مطبوع و کروز کنترل نیز می‌باشد.
گذشته از چراغ‌های بای زنون که عملکرد بسیار خوبی دارند، خطوط بدنه اشکودا که لقب اسپرت لاین را یدک می‌کشد هرچند مایوس کننده نیست اما در حد و اندازه‌های نسخه RS نیز نیست ! فرمان خودرو عملکرد دقیق و مطلوبی داشته اما احساس منتقل شده از آن به راننده می‌توانست بهتر هم باشد. در پیچ‌های تند نیز اندکی نیاز به اصلاح فرمان وجود دارد.

تایرهای پیرلی P7 تاثیر بالایی در کشش و چسبندگی اشکودا به جاده دارند اما باز هم به جذابیت RS نیست اما برای یک استیشن واگن خانوادگی خیلی خوب است.
اگر اهل رانندگی آرام هستید حالت نرمال را انتخاب کنید. در این حالت تعویض دنده‌ها بین دورهای ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ انجام خواهد شد. این حالت برای رانندگی داخل شهر ایده آل است و با وجود سیستم استاپ استارت به صورت استاندارد، حرکت در ترافیک‌های سنگین قابل تحمل‌تر خواهد بود. طبق اعلان سازنده مصرف سوخت در این حالت ۷٫۳ لیتر در صد کیلومتر است اما در آزمایش رقم عجیب ۱۰٫۱ لیتر به ثبت رسید! در حالت نرمال تعلیق به گونه‌ای تنظیم می‌شود که راحتی و تعادل هر دو تامین شوند و البته در این شرایط نباید با سرعت وارد پیچ‌های تند شد.
در حالت نرمال ناهمواری‌های جاده احساس می‌شود اما به حدی نیست که آزاردهنده باشد. با این حال می‌توانید با قرار دادن خودرو بر روی حالت کامفورت یک رانندگی کاملا نرم و آرام و مناسب سفرهای طولانی را انتخاب کنید. صدای تایر اندکی به داخل کابین نفوذ می‌کند اما برای یک استیشن واگن این میزان طبیعی است.

میزان فضای داخلی به طرز شگفت انگیزی زیاد بوده و شما را به یاد لیموزین می‌اندازد. فضای پاها حتی در عقب کاملا جادار بوده و فضای سر و شانه نیز حتی با وجود نصب سانروف پانورامیک قابل توجه می‌باشد. البته به نظر میرسد در نسخه اسپرت لاین دو سرنشین به جای سه نفر برای عقب در نظر گرفته شده و فضای بین دو صندلی عقب برای یک فرد بالغ مناسب نیست.

هم در جلو و هم در عقب فضاهای خوبی برای قرار دادن اشیا و لوازم درنظر گرفته شده است. اما نقطه قوت اشکودا ساپرب اسپرت لاین در این بخش فضای زیاد صندوق عقب است. حجم صندوق در حالت عادی ۶۶۰ لیتر بوده و با خواباندن صندلی‌های عقب به ۱۹۵۰ لیتر افزایش خواهد یافت. نصب تورهای کشی در دیواره ها قابلیت های کاربردی بیشتر به صندوق بار داده است. به علاوه باز شدن درب آن بصورت برقی جزو امکانات ویژه ساپرب اسپرت لاین محسوب می‌شود.
در وسط کنسول یک نمایشگر ۸ اینچی بزرگ مجهز به رهیاب ماهواره‌ای، اپل کارپلی و اندروید اتو، بلوتوث و کنترل سیستم صوتی به چشم می‌خورد و در عین حال کار با آن نیز پیچیده نیست. پوشش بخش‌های داخلی خودرو هرچند بهترین در کلاس خود نیست اما استفاده از آلکانتارا برای برخی قسمت‌ها مانند پنل درب جز نقاط قوت اسپرت لاین محسوب می‌شود.

اشکودا برای گارانتی کامل ساپرت اسپرت لاین دو طرح را ارائه می‌دهد. اولی شامل گارانتی ۳ ساله یا ۴۵ هزار کیلومتر به قیمت ۱۲۹۹ دلار و دومی شامل گارانتی ۵ ساله یا ۷۵ هزار کیلومتر به قیمت ۲۶۵۰ دلار می‌شود. در نهایت باید گفت اشکودا در این محصول به خوبی توانسته راحتی، اسپرتی و کاربردی بودن را با هم ترکیب کرده و اتومبیلی تولید کند که ارزش قیمت پرداختی خود را دارد.

شرکت اشکودا در سالهای اخیر تحت مدیریت فولکس واگن متحول شده و اکنون به عنوان یک برند هویت منحصر به خود را کسب کرده است. مدل ساپرب یکی از محبوب‌ترین تولیدات این شرکت است که اتومبیلی مناسب برای خانواده‌ها محسوب می‌شود. نسخه استیشن ساپرب با نام اسپرت لاین از قابلیت‌های کاربردی بیشتری نیز برخوردار است.

تصویر مرتبط

گالری تصاویر اشکودا ساپرت اسپرت لاین ۲۰۱۷

به اشتراک بگذارید :