برلیانس H220 بخریم یا پژو ۲۰۷ جدید

از مزیت‌های خودروهای هاچ بک می‌توان به مصرف کم در شهر، پیدا کردن جای پارک در زمان مناسب و …. اشاره کرد.

خودروهای اقتصادی در سراسر دنیا از فروش قابل وجهی برخوردارند، به طور کلی در تمامی جوامع، خودروهایی که با عنوان اقتصادی در بازار عرضه می شوند برای اقشار متوسط جامعه از جمله کارمندان ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قبل از گرانی دلار قیمت خودروهای اقتصادی کشور در حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بود که خودروهایی از جمله پراید،پژو ۴۰۵ و …. را شامل می‌شد اما پس از افزایش نرخ ارز محدوده قیمت این خودروها به زیر ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت.

اما از آن طرف ماجرا خودروهای هاچ بک به دلیل طول و عرض مناسب همواره در زمره خودروهای محبوب بانوان محسوب می‌شوند، مضاف بر اینکه به طور کلی اکثر جوانان و نوجوانان به دلیل اسپرت‌تر بودن اینگونه خودروها نسبت به خودروهای سدان علاقه مند به کلاس خودروهای هاچ بک هستند.

از مزیت‌های خودروهای هاچ بک می‌توان به مصرف کم در شهر، پیدا کردن جای پارک در زمان مناسب و …. اشاره کرد.

پس از واردات گسترده خودروهای چینی و عرض اندام رنو ساندرو در بازار، ایران خودرو که حس می کرد ممکن است از بازار پر فروش خودروهای زیر ۵۰ میلیون جا بماند، اقدام به پیش فروش پژو ۲۰۷ جدید نمود.

ثبت نام پژو ۲۰۷ از اواخر سال ۹۴ آغاز و مشخصات آن تیرماه روی سایت ایران خودرو قرار گرفت.

مدتی است که پژو ۲۰۷ های جدید که تغییرات آن شامل چراغ های جدید در جلو وعقب، ابرویی چراغ جلو (چراغ روشنایی در روز) ،آینه های جانبی تغییر یافته و چراغ عقب دارای LED می باشد به دست مشتریان رسیده است.

ما نیز تصمیم گرفتیم یک دستگاه برلیانس H220 را در کناره پژو ۲۰۷ جدید گذاشته تا ببینیم اختلاف سن و طراحی این دو هاچ بک نه چندان محبوب چقدر مشخص است و تازه واردهای چینی، شانسی برای عرض اندام در برابر خودرو فرانسوی ایرانیزه شده ای چون ۲۰۷ دارند یا خیر؟

سایپا پس از عرضه ی مدل های H320 و H330 برلیانس به بازار تشنه ی کشور و موفقیت اولیه آن ها تصمیم گرفت مدل های H220 و H230 را هم به عنوان نمونه ای ارزان تر از سری اچ ۳۰۰ برلیانس وارد بازار کند.

با این وجود در طول سال ۹۵ حضور برلیانس در خطوط تولید سایپا چندان پر رنگ نبود و در نهایت تصمیم بر آن شد تا با بکار گیری پتانسیل خطوط تولید سایپا برای مونتاژ مدل های سیتروئن، عرضه برلیانس به پارس خودرو واگذار شود.

پژو ۲۰۷ جدید علیرغم چهره پردازی آشنای خود، با تغییراتی مختصر توانسته متفاوت از مدل‌های اولیه ظاهر شود؛ چراغ‌های روشنایی در روز در جلو و تغییر کلی چراغ‌های عقب از نکاتی است که چهره‌ی ۲۰۷ جدید را به روزتر از سری قبل نشان می‌دهد.

در آن طرف گود برلیانس H220 با چهره ای چینی می تواند بیشتر جلب توجه کند،فرم طراحی کلی بدنه شباهت زیادی به حشره دارد و در نگاه اول اگر پیش فرض بدی از خودروهای چینی نداشته باشید برای شما جذاب خواهد بود که چگونه طراحان برلیانس ریسک تولید چنین محصولی را پذیرفته‌اند.

یکی از نکات جالب و عجیب طراحی این خودرو به نمای جانبی آن باز می‌گردد که آینه‌ها به جای قرار گرفتن روی ستون،روی درها قرار دارند و راهنمای استفاده شده روی آینه‌های جانبی در زیر ستون دیده می شود که جای مناسبی برای آن نیست!

از آن جایی که مقوله ی زیبایی شناختی، امری سلیقه ای است نمی توان به صورت کلی راجع به زیبایی ظاهری دو خودرو نظر داد و قضاوت در این خصوص را به شما واگذار می کنیم، اما به اعتقاد نگارنده پژو ۲۰۷ از طراحی پخته تر و زیباتری برخوردار است در دراز مدت بیشتر می‌تواند جذاب باشد.

فضای کابین

تغییرات داخلی ۲۰۷ جدید نسبت به مدل اولیه ۲۰۷ شامل تفاوت غربیلک فرمان می شود و دکمه‌های کنترل سیستم صوتی و قطع و وصل تلفن و کروز کنترل روی آن به چشم میخورد، علاوه بر اینکه نمایشگر لمسی مجهز به سیستم چند رسانه ای کاملا فارسی در بالاترین قسمت داشبورد دیده می شود که کار با آن بسیار راحت است.

از نظر کیفیت کابین نیز،قطعات این قسمت در حالی که در ابتدای تولید این محصول قرار دارد،در مقایسه با پژو ۲۰۶ های خروجی سال ۹۵ به شدت بهتر به نظر می رسند و به راحتی می‌توانند رضایت خاطر شما را تامین کنند.

ارگونومی کابین نیز در حالی که پس از سال‌ها سوار شدن به پژو ۲۰۶،همانند لقمه ی جویده شده می‌باشد که فقط باید آن را قورت داد.

فضای کابین برای افراد بلند قد چندان مناسب نیست و فضای پا برای سرنشینان ردیف دوم، درست مانند ۲۰۶ بسیار کم است.

استفاده از دوربین دنده عقب در پژو ۲۰۷ در حالی که خودرویی هاچ بک و کوچک است می‌تواند نکته ای مثبت باشد که در هنگام پارک به خوبی به کمک شما می‌آید.

ارگونومی ضعیف صفحه LCD از جمله نکاتی است که باید به آن اشاره کرد، در واقع هنگامی که راننده می‌خواهد از آن استفاده کند باید مقداری به جلو خم شود تا قابلیت لمس صفحه ی LCD فراهم شود.

طول، عرض، ارتفاع و فاصله ی بین دو محور پژو ۲۰۷ جدید به ترتیب عبارت است از ۲۴۴۳،۱۴۶۸،۱۶۸۰،۳۹۰۰ که در مقام مقایسه با برلیانس H220 در هر چهار آیتم خودرو کوچک تری محسوب می‌شود.

حال سوار بر برلیانس می شویم، فضای بیشتر کابین، چه در ردیف جلو و چه عقب در مقایسه با ۲۰۷ کاملا محسوس است، از نظر کیفی و زیبایی پژو ۲۰۷ در جایگاه بالاتری قرار می گیرد. هرچند بهتر است که در این خصوص در دراز مدت قضاوت شود.

از نظر ارگونومی نیز، پشت فرمان برلیانس در طول زمانی کم می توانید با کلیه ادوات و دکمه های این خودرو ارتباط برقرار کنید و از آن ها استفاده نمایید، کمتر بودن آپشن های برلیانس در مقایسه با پژو ۲۰۷ محسوس به نظر می رسد.

به گونه ای که برخلاف پژو ۲۰۷ تهویه اتوماتیک نیست و از LCD بزرگ، رنگی و لمسی استفاده نشده است و غربیلک فرمان فاقد هرگونه دکمه ای از جمله تنظیمات سیستم صوتی، قطع و وصل تلفن و کروز کنترلطراحی شده است.

طول ۴۱۷۰ میلی متری عرض ۱۷۰۳ میلی متری ،ارتفاع ۱۴۸۲ میلی متری و فاصله ی بین دو محور ۲۵۷۰ متری موجب می شود در مقایسه با ۲۰۷ کمتر از کمبود جا گلایه مند باشید.

حجم فضای بار برلیانس اچ ۲۲۰، در حدود ۲۵۰ لیتر اندازه گیری شده است که در مقابل ۲۰۷ با حجم ۲۴۵ لیتر،بیشتر است اما این اختلاف به چشم نمی آید.

آینه های بزرگتر برلیانس دید بهتری را هنگام پارک کردن به شما هدیه می دهند، در حالی که ۲۰۷ این نقیصه را با نصب دوربین دنده عقب جبران کرده است.

از نظر ایمنی هر دو خودرو از ۲ ایربگ بهره می برند که در زمان تصادف از راننده و سرنشین کناری محافظت خواهد کرد. برلیانس اچ ۲۲۰ برخلاف مدل h300 موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از سازمان امنیتی c ncap شده است، اما پژو ۲۰۷ که ظاهرا تنها در نسخه های ویژه بازار آمریکای لاتین مورد بررسی قرار گرفته نتیجه ای بهتر از ۳ ستاره را کسب نمی کند.

تجربه رانندگی

به رسم ادب برای رانندگی ابتدا ۲۰۷ را برمی گزینم، پس از نشستن پشت فرمان و تنظیم صندلی محصول جدید ایران خودرو با درگیر کردن گیربکس شروع به حرکت می کنیم.

مشخصات فنی پژو ۲۰۷ عبارت است از موتور ۱۵۸۷ سی سی ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با حداکثر توان ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه که قادر است ظرف مدت ۱۱٫۶ ثانیه این گربه سان فرانسوی را به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند.

لازم به ذکر است ۲۰۶ در تیپ ۵ با مشخصاتی مشابه خرید و فروش می شود با این تفاوت که در سایت ایران خودرو و مشخصات فنی نوشته شده توان خروجی آن ۱۱۰ اسب بخار می باشد!

بنابراین مشخص نیست اختلاف ۵ اسب بخاری ۲۰۶ تیپ ۵ و ۲۰۷ جدید با عنایت به مشخصات فنی از کجا ناشی می شود و این احتمال وجود دارد که اختلاف عددی مذکور ناشی از بی دقتی تنظیم کنندگان جدول مشخصات فنی ایران خودرو باشد.

از نظر رانندگی نکته ی خاصی در مقایسه با پژو ۲۰۶ دیده نمی شد و همه چیز مشابه ۲۰۶ است، ضربات بدنه زیاد، شتاب گیری مناسب، هندلینگ نسبتا خوب، گیربکس ایده آل و ترمزهای قدرتمند مواردی هستند که پس از کمی رانندگی با پژو ۲۰۷ توجه شما را به خود جلب می کنند اما در عین حال تفاوت خاصی از نظر فنی بین این خودرو و یژو ۲۰۶ وجود ندارد.

پشت فرمان برلیانس، صندلی های بزرگتر و فضای پا و سر بیشتر در کابین برلیانس محسوس است.

مشخصات فنی برلیانس H220 عبارت است از موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ با حجم ۱۵۰۰ سی سی که توان خروجی ۱۰۲ اسب بخاری آن در ۵۸۰۰ دور در دقیقه بدست می آید و حداکثر گشتاور ۱۳۸ نیوتن متری آن نیز در ۴۰۰۰ دور در جثه نه چندان جذاب برلیانس را به پیش می راند.

گیربکس اتوماتیک برلیانس (در مقابل گیربکس دستی ۲۰۷)را درگیر کرده و شروع به حرکت می‌کنیم، شتاب گیری بسیار کند انجام می شود و عملکرد گیربکس به شدت ضعیف و تنبل به نظر می‌رسد.

عدم هماهنگی گیربکس و موتور به گونه ایست که ابتدایی ترین راننده هم متوجه آن می‌شود،با افزایش سرعت و نفوذ صدای موتور به کابین گیربکس نمی‌تواند تصمیم واضحی در خصوص تعویض دنده بگیرد و این شرایط مدام تکرار می شود.

دید بهتر عقب به لطف آینه های پهن پیکر بهتر از ۲۰۷ بوده و نقطه ی کوری وجود ندارد، پس از طی مسیری طولانی حال زمان آن فرا رسیده بود که ترمزها را تست کنیم، علکرد ترمزها نیز خوب بود هرچند با توجه به کاسه ای بودن ترمزها در محور عقب برلیانس H220 در مقابل ترمزهای چهارچرخ دیسک ۲۰۷ حرفی برای گفتن ندارد.

در یک جمع بندی کلی می‌توان از نظر ظاهری و زیبایی کابین پژو ۲۰۷ را برتر دانست،مضاف بر اینکه از نظر رانندگی نیز پژو ۲۰۷ در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد، اما برلیانس فقط از نظر فضای بیشتر در قسمت کابین و صندوق بار می تواند برنده ی ماجرا باشد.

از این رو امیدوارم روزی برسد که مدیران و مسئولان صنعت خودرو کشورمان به خود بیایند و در عوض عرضه خودروهای بی‌نام و نشان، ضعیف و کم کیفیت که حتی در مقایسه با محصولات قدیمی هم شانسی برای موفقیت ندارند، به عرضه خودروها به روز و کار آمد اهتمام ورزند، بلکه شرایط غم انگیز بازار خودرو کشورمان کمی کمرنگ شود.

از مزیت‌های خودروهای هاچ بک می‌توان به مصرف کم در شهر، پیدا کردن جای پارک در زمان مناسب و …. اشاره کرد.

به اشتراک بگذارید :