مرسدس میباخ ویژن ۶، اسطوره ای مدرن

همانطور که فلسفه طراحی مرسدس بنز نیز بر این اساس است این کوپه عظیم الجثه طوری طراحی شده که بالاترین جلوه از شکوه یک برند خودروساز را به تصویر بکشد.

در ماه آگوست هر سال فستیوال خودروهای کلاسیک در پبل بیچ کالیفرنیا علاقمندان زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. معمولا در کنار این خودروهای کلاسیک و ارزشمند برندهای لوکس و خاص صنعت خودرو دست به ارائه برخی کانسپت‌های تجملی و ویژه می‌زنند. اما امسال خبر رونمایی از مرسدس میباخ ویژن ۶ کل این جشنواره را تحت تاثیر خود قرار داد. یک کانپست کوپه باشکوه ۲+۲ با نگاهی به گذشته و تفکری آینده نگرانه طراحی شده است. همانطور که فلسفه طراحی مرسدس بنز نیز بر این اساس است این کوپه عظیم الجثه طوری طراحی شده که بالاترین جلوه از شکوه یک برند خودروساز را به تصویر بکشد.
82
مرسدس میباخ ویژن ۶ که به اختصار آن را میباخ ۶ می‌نامیم، با وجود داشتن طول نزدیک به ۶ متر به اتومبیل برقی محسوب می‌شود. نیروی خروجی موتورهای الکتریکی آن مجموعا ۷۵۰ اسب بخار شده و باتری های نصب شده در کف خودرو قادر هستند برد ۵۰۰ کیلومتری را برای آن فراهم کنند.
در ابتدا قرار شده بود رونمایی از این خودرو در هفته اتومبیل مونتری در ۱۶ الی ۲۱ آگوست صورت بگیرد؛ اما در نهایت به ۲۱ آگوست فستیوال بزرگ پبل بیچ موکول شد. ابعاد بسیار بزرگ، جلوه پنجره عظیم، کاپوت کشیده، سقف کوتاه، اتاق پانورامیک، رینگ های ۲۴ اینچی با طراحی ویژه و طراحی رویایی داخلی همه نشان از اوج یک اتومبیل لوکس دارند.
83
طراحی آئرودینامیک آن به گونه ای است که حتی بدون نیاز به اسپویلر نیز به خوبی جریان هوا را از روی خود عبور داده و هوا بدون جدا شدن تا انتها فشار خود را بر روی بدنه حفظ می‌کند. در این میان حتی چراغ های نازک، شیشه عقب دو تکه و رینگ های یک پارچه نیز نقش ایفا می‌کنند. اگر از کنار به میباخ ۶ نگاه کنیم از ابتدای جلو پنجره تا روی سقف و انتهای خودرو کاملا شکل بال مانند که بهترین الگوی آئرودینامیک است در آن به چشم می‌خورد. اما طراحی خودرو علاوه بر آئرودینامیک بودن عضلانی نیز هست و کنتراست ایجاد شده بین رنگ قرمز تند و تزیینات کرومی بدنه نیز به جلوه آن افزوده است.
88
رینگ های منحصر به فرد ۲۴ اینچی میباخ ۶ از همان نوعی است که پیش از این در کانسپت IAA نیز به چشم می‌خورد. این رینگ ها از نوعی پوسته شفاف سراسری تشکیل شده که پره های آلومینیومی در بین آنها مشاهده می‌شود. جلوپنجره بزرگ و آبشار مانند در کنار چراغ های کوچک و باریک بیشتر به چشم می‌آید. این جلوپنجره علی رغم ظاهر بزرگش در ترکیب با خطوط طرفین میباخ ترکیبی آئرودینامیک ایجاد کرده است.
ویژگی خاص دیگر میباخ ۶ درب های گالوینگ آن می‌باشد که به شکل بال، رو به بالا باز می‌گردد. این نوع از درب‌ها که اخیرا در محصولات اسپرت مرسدس بنز استفاده شده‌اند، روح اسپرتی را به میباخ ۶ تزریق می‌کنند. علاوه بر آن فرم باریک آینه‌های جانبی که در واقع پایه هایی برای قرار گرفتن دوربین ها هستند در جذابیت این درب‌ها بال مانند کمک کرده‌اند.
حال که درب‌ها را باز کردیم بهتر است به داخل خودرو هم سری بزنیم. در داخل کابین راننده و سرنشینان با یک داشبورد محدب احاطه شده‌اند. این فضا به گونه ای طراحی شده که احساس حضور در یک سالن ۳۶۰ درجه را به انسان القا می‌کند.
92
سرنشینان در صندلی‌های عمیق نشسته و از طریق سیستم واقعیت مجازی می‌توانند تمامی اطلاعات را روی شیشه جلو مطالعه کنند. با این ‌وجود درحالی‌که مرسدس بنز در مدل‌های تولیدی خود به‌آرامی در حال کنار گذاشتن صفحه آمپرهای سنتی و استفاده از نمایشگرهای لمسی بجای آن است اما در کانسپت میباخ ۶ همچنان دو دایره سنتی صفحه آمپر وجود دارد. جهت افزایش جنبه‌های لوکس خودرو نیز در جای‌جای اتاق از تریم‌های چوبی متعددی استفاده‌شده است.
93
از دیگر نکاتی که در لوکس و تجملی‌تر شدن ظاهر میباخ ۶ کمک شایانی کرده فرم قایقی شکل انتهای آن است. چراغ های عقب با وجود ابعاد باریک و کشیده خود به خوبی به لبه انتهایی درهم آمیخته‌اند. بالای این چراغ‌ها به محفظه ویژه بار و شیشه‌های دو تکه برخورد می‌کنیم که بیشترین نقش در رترو نشان دادن این طراحی را برعهده دارند و پایین چراغ‌ها به خروجی‌های هوا می‌رسیم که نوار کشیده کرومی به طرزی هوشمندانه آن را در بر گرفته است. بد نیست در اینجا اشاره‌ای هم به محفظه بار داشته باشیم که شامل دو چمدان مسافرتی متوسط با نشان مرسدس و یک پکیج کامل پیک نیک خواهد شد که از جمله امکانات آن باید به محل ویژه قرار گرفتن دو بطری نوشیدنی، کباب پز و ظروف و قاشق و چنگال اشاره کرد.
95
پیشرانه میباخ ۶ با اتکا به ۴ موتور الکترومغناطیسی جمع و جور ولی قدرتمند از نوع تمام الکتریکی خواهد بود. قدرت موتور همانطور که ذکر شد ۷۵۰ اسب بخار می‌باشد که توسط یک پکیج ۸۰ کیلو وات ساعتی باتری نصب شده در کف میباخ تامین می‌شود. اما این تنها درب های گالوینگ آن نیست که ظاهری اسپرت بدان بخشیده است. شتاب صفر تا صد این کوپه ۶ متری کمتر از ۴ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز به طور الکترونیکی تا ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

با استفاده از عملکرد شارژ سریع باتری‌ها می‌توانند ظرف تنها ۵ دقیقه به میزانی شارژ شوند که انرژی مورد نیاز برای طی ۱۰۰ کیلومتر را تامین کنند. همچنین علاوه بر شارژ عادی از طریق اتصال سیم، باتری های میباخ قادر به شارژ بی سیم با استفاده از قرار گرفتن تحت میدان الکترومغناطیسی می‌باشند.

91
میباخ ۶ یک کانسپت بی نظیر و به یاد ماندنی است. همانند دیگر محصولات مفهومی که مرسدس در سال های اخیر تولید کرده است که از آن جمله می‌توان به انرژی فورس در ۲۰۱۲، گرن توریزمو ویژن AMG در سال ۲۰۱۳ و ویژن توکیو در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد. شاید میباخ ۶ هرگز به تولید انبوه نرسد اما بی شک خط مشی آینده مرسدس در تولید محصولات فوق لوکس را به خوبی مشخص کرده است.

همانطور که فلسفه طراحی مرسدس بنز نیز بر این اساس است این کوپه عظیم الجثه طوری طراحی شده که بالاترین جلوه از شکوه یک برند خودروساز را به تصویر بکشد.

تصویر مرتبط

گالری تصاویر مرسدس میباخ ویژن ۶

به اشتراک بگذارید :