نیسان ناوارا ان‌گارد ؛ فناوری‌های نوین در لباس امداد و نجات

نیسان ناوارا یک پیکاپ هوشمند است که مشتری با آن می‌تواند به هرکجا که بخواهد رفته و در عین امور روزمره را نیز انجام دهد. نیسان ناوارا ان‌گارد گسترش این قابلیت‌ها خواهد بود به نحوی که برای رویارویی با سخت‌ترین شرایط و نجات جان انسان‌ها کاملا مناسب باشد

کانسپت نیسان ناوارا ان‌گارد که در نمایشگاه هانوفر ۲۰۱۶ رونمایی گردید یک پیکات کاملا آفرود و چهار چرخ متحرک است که برای ماموریت های امداد و نجات در سخت‌ترین و صعب‌العبورترین مکان‌ها طراحی شده است.
مدل دوکابین تکنا از نسخه‌های نیسان ناوارا، پایه‌ای برای تولید ان‌گارد بوده است. این پیکاپ سفارشی، از مجموعه‌ای از ارتقاهای منحصر به فرد جهت عملیات اورژانس و کمک‌های اولیه بهره می‌برد؛ از جمله یک بسته باتری پرتابل برای تأمین نیروی تجهیزات کمک‌های اولیه، سکوی پرواز پهپاد، سیستم روشنایی ۳۶۰ درجه و حلقه بکسل.
nissan-navara_enguard_concept-2016-1280-09
این کانسپت از یک مجموعه باتری متحرک سود می‌برد که می‌تواند انرژی وسایل امدادی را در هر مکانی فراهم کند. این باتری‌ها نسل ارتقا یافته باتری های نیسان لیف هستند که بیش از ۲۵۰ هزار دستگاه از آنها تا بحال در سراسر جهان به فروش رفته است و نیسان با توسعه این مجموعه باتری قصد دارد به بازارهای گسترده تری دست یابد.
این باتری‌ها بطور پیش‌فرض در حالت شارژ قرار دارند تا توسط موتور ۲٫۳ لیتری تویین توربو ۱۹۰ اسب بخاری شارژ شده و برای ماموریت‌های احتمالی آماده باشند. هر کدام از این هفت باتری ۲ کیلووات ساعت ظرفیت داشته و در محفظه ضد آب آلومینیومی نگهداری می‌شوند.
دو سوکت ورودی و پنج سوکت خروجی برای این مجموعه باتری در نظر گرفته شده و برای تأمین نیروی مورد نیاز ابزارهای برش، جرثقیل و دیگر لوازم امدادی آمادگی دارند. این باتری‌ها گزینه‌هایی مقرون‌به‌صرفه برای ژنراتورهای بنزینی به شمار می‌روند. این باتری‌ها می‌توانند بدون آنکه خطر اشتعال یا آلودگی سوخت‌های فسیلی را داشته باشند در ساختمان‌های تخریب شده و یا غارها مورد استفاده قرار بگیرند. سوکت‌ها خروجی باتری نیز در هر دو طرف قسمت بار قرار دارند.
nissan-navara_enguard_concept-2016-1280-07
در کل نیسان با توسعه این باتری‌ها قصد دارد تا گام مهمی در محصولات هیبریدی آینده خود بردارد. این باتری‌ها می‌تواند یک بخش جدید در خودروهای آینده باشد که علاوه بر تولید انرژی پاک به مراتب کاربردی‌تر هم باشد.
فضای قسمت بار شامل دو قفسه کشویی می‌شود. قفسه بالایی برای حمل وسایل سبک‌تر نظیر رادیو، طناب و تبر مورد استفاده قرار می‌گیرد و این در حالی است که قفسه پایین‌تر برای قرار گرفتن لوازم سنگین‌تر مانند کپسول اکسیژن، جعبه‌های کمک‌های اولیه یا جلیقه‌های نجات مناسب است.
اما نقطه کلیدی در ان‌گارد پهپاد امدادگر آن است. پرنده‌ای از نوع « DJI فانتوم ۴» که می‌تواند تا سقف ۶۰۰۰ متر پرواز کند. این پهپاد با وزن تنها ۱۳۸۰ گرم می‌تواند با سرعت ۲۰ متر بر ثانیه و تا زمان ۳۰ دقیقه پرواز کند و تصاویر ضبط شده را مستقیم به خودرو ارسال کند. این تصاویر در یک نمایشگر HD که در کناره فضای بار جانمایی شده نشان داده خواهد شد.
nissan-navara_enguard_concept-2016-1280-04-1
در مقایسه با نیسان ناوارا ارتفاع ان‌گارد ۵۰ میلی متر افزایش یافته و ارتفاع کف خودرو نیز بیشتر شده تا در قابلیت‌های آفرود آن بهبود حاصل شود. پنل‌های نصب شده روی گلگیر از دیگر تغییرات ایجاد شده نسبت به ناوارای استاندارد است. تجهیزات نصب شده روی سقف موجب شده ارتفاع سقف کابین ۱۳۶ میلی متر نسبت به ناوارا افزایش داشته باشد. نورپردازی ۳۶۰ درجه با استفاده از LED‌های پرنور نصب شده در چهار طرف خودرو موجب شده تا در هر شرایطی دید کامل نسبت به اطراف وجود داشته باشد. علاوه بر این LED‌ها، چراغ‌های مه شکن جلو و چراغ‌های عقب نیز بازطراحی شده‌اند.
نیسان حتی در انتخاب رنگ‌ها و محل آنها نیز ملاحظات امدادی را مدنظر داشته است. به عنوان مثال رنگ سبز بهتر از باقی رنگ‌ها در طول روز دیده می‌شود و توسط اکثر کسانی که کوررنگی دارند نیز قابل تشخیص است. به همین دلیل چرخ‌ها و رکاب خودرو با این رنگ پوشیده شده است.
nissan-navara_enguard_concept-2016-1280-0c
تکنا یکی از پیشرفته ترین رده های ناوارا از نظر تجهیزاتی است که انتخاب آن به عنوان پایه تولید ان‌گارد این امکان را به نیسان داده است تا بیشترین امکاناتی که برای امداد و نجات مفید می‌باشد را در آن جای دهد. این امکانات شامل هدایت ماهواره‌ای نیسان کانکت برای یافتن بهتر مسیرها و سیستم تهویه دوگانه به همراه صندلی‌های گرمکن دار برای راحتی بیشتر مصدومین می‌باشد. اما مفیدتر از همه آنها مانیتورهای ۳۶۰ درجه نیسان است. یک دوربین ۳۶۰ درجه که تصاویر محیط اطراف خودرو را روی مانتیور داشبورد نشان می‌دهد. این ابزاری موثر برای یافتن و نجات مصدومین است که اجازه می‌دهد در شرایط دشواری رانندگی در مسیرهای صعب العبور با بیشترین دقت به اطراف توجه کنید. از نظر فنی بیشتر بخش ها کاملا شبیه به ناوارا هستند به جز سیستم تعلیق که کاملا قابل تنظیم شده و با مجهز شدن به بوش های نایلونی شرایط بهتری برای حرکت در مسیرهای آفرود ایجاد کرده است.
nissan-navara_enguard_concept-2016-1280-10
فیلیپ گارین بوتاد، مدیر بخش خودروهای سبک تجاری نیسان اظهار داشته است : « نیسان ناوارا یک پیکاپ هوشمند است که مشتری با آن می‌تواند به هرکجا که بخواهد رفته و در عین امور روزمره را نیز انجام دهد. نیسان ناوارا ان‌گارد گسترش این قابلیت‌ها خواهد بود به نحوی که برای رویارویی با سخت‌ترین شرایط و نجات جان انسان‌ها کاملا مناسب باشد. »
وی ادامه داد : « ناوارا ان‌گارد پنجره جدیدی در تحرک هوشمند نیسان گشوده است، این برنامه تعهد ما به کاهش آلودگی و گازهای گلخانه ای را نشان می‌دهد. باتری‌های قابل حمل الکتریکی حاکی از تکمیل فناوری باتری‌های متداول فعلی توسط نیسان و پرچمداری این صنعت در آینده می‌باشد. »

نیسان ناوارا یک پیکاپ هوشمند است که مشتری با آن می‌تواند به هرکجا که بخواهد رفته و در عین امور روزمره را نیز انجام دهد. نیسان ناوارا ان‌گارد گسترش این قابلیت‌ها خواهد بود به نحوی که برای رویارویی با سخت‌ترین شرایط و نجات جان انسان‌ها کاملا مناسب باشد

تصویر مرتبط

گالری تصاویر نیسان ناوارا ان‌گارد

به اشتراک بگذارید :