رهاورد فولکس واگن برای بازار ایران

یراقی با بیان اینکه فولکس واگن از شرکت‌های معتبر آلمانی است ابراز امیدواری کرد از سال آینده خودروهای فولکس واگن در ایران تولید شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، رنه هارون – مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان در ابتدای نشست مسوولان اتاق بازرگانی ایران و آلمان با اشاره به حضور هیات‌های تجاری آلمانی در ایران تصریح کرد: حضور هیات‌های مختلف المانی از ۱۶ ایالت نشان‌دهنده علاقه‌مندی آلمان به توسعه سطح روابط تجاری با ایران است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه وجود ریشه‌های مشترک بستری برای توسعه همکاری را فراهم کرده ابراز امیدواری کرد به اعداد و ارقامی که در گذشته در بخش تجارت با یکدیگر داشتیم دست یابیم.

رنه هارون با اشاره به اینکه پیش از اینکه چین جای خود را در بازار ایران باز کند آلمان به عنوان شریک اول تجاری ایران فعال بود،تاکید کرد: در حال حاضر جای خود را به این کشور داده‌ است و امیدواریم بتوانیم در بلند مدت شرایط گذشته را فراهم کنیم و جای خود را از چینی‌ها پس گیریم

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان در پاسخ به اینکه آیا آلمانی ها می‌توانند جای چین را در بازار ایران بگیرند، تصریح کرد: در این زمینه رقابت بسیار سختی وجود دارد اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم کیفیت بالای کالاهای آلمانی و نیز تعهد شرکت‌های آلمانی علاوه بر این می‌توان روی انتقال دانش و فناوری نیز حساب باز کرد.

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان با بیان اینکه در تجارت با ایرانی‌ها توسط آلمان کوتاهی شده و باید مشکلاتی که در بخش‌های تامین منابع مالی و نیز مسائل مرتبط به بانک‌ها وجود دارد حل شود، خاطرنشان کرد: برخی بانک‌های آلمانی مبادلات مستقیم خود را با ایران آغاز کردند و بانک تجاری ایران و اروپا نیز در هامبورگ فعال است.

وی همچنین به مشکلات برخی شرکت‌های ایرانی در فضای کسب وکار اشاره و خاطرنشان کرد: نوسازی تجهیزات یکی از مشکلاتی است که این شرکت‌ها با آن روبه رو هستند، تامین منابع مالی برای نوسازی به منظور انجام تبادل تجاری با سایر کشورها مسئله‌ مهمی است و نمی‌توان در کوتاه مدت انتظار بهبود وضعیت را داشت اما باید توجه کرد که ایران سال‌ها در تحریم بوده و پیشرفت کار نیازمند اصلاحات است.

هارون در پاسخ به سوال یمبنی بر اینکه آیا تعداد پروازهای لوفتهانزا به ایران پس از تحریم افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: در حال حاضر پرواز مونیخ به تهران و فرانکفورت به تهران در حال انجام است اما فعلا برنامه ریزی جدیدی برای افزایش تعداد پروازهای این شرکت وجود ندارد.

مدیرعامل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و آلمان در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور شرکت‌های آلمانی در ایران در بخش استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی، گفت: یک شرکت‌ آلمانی در جنوب غربی ایران دو نیروگاه خورشیدی ایجاد کرده و شرکت‌های دیگر نیز در استان فارس و شهرهای جنوبی ایران همکاری خود را آغاز کرده‌اند.

به گفته او در بخش نیروهای بادی نیز آلمانی‌ها شرایط خوبی دارند و ایران به خوبی می‌داند که اهمیت انرژی‌های تجدید پذیر روز به‌ روز افزایش می‌یابد، در ایران بیش از ۳۰۰ روز در سال خورشید می‌تابد و این مسئله بسیار قابل توجه است.

هارون همچنین در مورد فعالیت بانک‌های آلمانی در زمینه مبادلات تجاری با ایران گفت: در این بخش مشکلاتی وجود دارد و دو بانک بزرگ آلمانی مجبور شدند جریمه‌های سنگینی را از طرف ایالت متحده آمریکا بپردازند و به همین دلیل محتاطانه عمل می کنند اما به محض ورود اولین بانک بزرگ بین‌المللی به ایران، بانک‌های آلمانی نیز به بازار ایران وارد می‌شوند.

به گفته او دولت آلمان نسبت به مسئله کمبود آب در ایران واقف است به همین منظور نیز هیات‌های تخصصی در زمینه آب و فاضلاب از آلمان به ایران امدند و همه چیز در زمینه آب، مدیریت آب و تصفیه در نقطه شروع است.

در ادامه این نشست امید یراقی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان نیز با اشاره به اینکه تفکرات جدیدی در ایران به وجود آمده و فصل جدید برای تبادلات تجاری با سایر کشورها ایجاد شده است، گفت:هدف ما این نیست که ایران مجددا تبدیل به یک شرکت وارداتی نسبت به کالاهای آلمانی شود به علاوه باید به این نکته نیز توجه کنیم که بخش خصوصی در ایران همچنان مورد کم لطفی است اما امیدواریم کار در ادامه تسهیل شود.

یراقی با بیان اینکه فولکس واگن از شرکت‌های معتبر آلمانی است ابراز امیدواری کرد از سال آینده خودروهای فولکس واگن در ایران تولید شوند.

به گفته او آلمانی‌ها در بحث مهندسی، تکنولوژی و انتقال دانش کشور بسیار مهم هستند و می‌توانند به ایران کمک کنند اما باید توجه کرد که اگر مشکلات سیستم بانکی حل نشود کار به خوبی پیش نمی‌رود.

یراقی با بیان اینکه فولکس واگن از شرکت‌های معتبر آلمانی است ابراز امیدواری کرد از سال آینده خودروهای فولکس واگن در ایران تولید شوند.

به اشتراک بگذارید :