لینک اند کو ۰۱ تعریف جدیدی از خودرو

لینک اند کو ۰۱ یک اس یو وی کامپکت بر روی پلتفرم CMA شرکت ولوو می‌باشد که به گفته مقامات این برند تازه تاسیس آینده صنعت خودرو را متحول کرده و در سبک زندگی و ارتباط با اتومبیل تحول ایجاد خواهد کرد. این برند و محصولات آن مفاهیم جدیدی در صنعت خودروسازی به وجود آورده اند که بر این اساس صاحب خودرو از زمان خرید فرآیندهای تعمیر، نگهداری و ارتقا را شخصا و به دلخواه خود انجام می‌دهد.

شرکت جیلی چین به عنوان یکی از خودروسازان بزرگ این کشور اخیرا اولین محصول از زیرمجموعه جدیدش یعنی برند لینک اند کو را با نام ۰۱ رونمایی کرده است تا سایر خودروسازان را بطور جدی به چالش بکشد. طراحی و مهندسی این اتومبیل که به طرز چشمگیری بر دانش دیجیتالی بنا نهاده شده در سوئد و با همکاری ولوو صورت گرفته است. این خودروی کانسپت از ویژگی های منحصر به فرد خاصی برخوردار است که از آن جمله می‌توان وجود برنامه اوپن سورس و قابلیت ارتقا توسط صاحب خودرو، دادن دسترسی هدایت خودرو به فرد ثالث از طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند و اپ استور اختصاصی برای آن را نام برد.
lynk_co-01_concept-2016-1280-01
لینک اند کو ۰۱ یک اس یو وی کامپکت بر روی پلتفرم CMA شرکت ولوو می‌باشد که به گفته مقامات این برند تازه تاسیس آینده صنعت خودرو را متحول کرده و در سبک زندگی و ارتباط با اتومبیل تحول ایجاد خواهد کرد. این برند و محصولات آن مفاهیم جدیدی در صنعت خودروسازی به وجود آورده اند که بر این اساس صاحب خودرو از زمان خرید فرآیندهای تعمیر، نگهداری و ارتقا را شخصا و به دلخواه خود انجام می‌دهد. آلن ویسر، مدیرعامل لینک اند کو با این مطالب تاکید کرده است که این برند محصولات دیگری در کلاس های مختلف با عناوین ۰۲، ۰۳ و الی آخر را به زودی معرفی خواهد کرد.
lynk_co-01_concept-2016-1280-0b
به عقیده مقامات لینک اند کو قلب یک خودرو موتور آن نیست بلکه ارتباطاتی است که آن را در بر گرفته و بر همین اساس تاکید زیادی بر مقوله ارتباط در ۰۱ داشته اند. این اتومبیل که به قول سازندگان آن آمیزه ای از ژن چینی و اروپایی است ارتباط جهانی جدیدی بین خودرو و صاحب آن ایجاد خواهد کرد. چنین ارتباطی در کلانشهرهای آینده ضروری خواهد بود.
lynk_co-01_concept-2016-1280-0c
همانطور که گفته شد طراحی لینک اند کو ۰۱ در مرکز طراحی سوئد جیلی انجام شده و در این مسیر استودیوهای طراحی در شانگهای، بارسلونا و لس آنجلس نیز به آن کمک کرده اند. پیتر هاربوری سرپرستی تیم طراحی را بر عهده داشت و در این باره می‌گوید : « فلسفه ما برای طراحی لینک اند کو ساده بود. این اتومبیل باید مکان های پرترافیک را شناسایی کرده و از آنها دوری کند و در ضمن برای مخاطب جهانی نیز جذاب باشد. به علاوه ما قصد داشتیم تا حداکثر ارتباط بین گوشی های هوشمند به عنوان بخش جدایی ناپذیر زندگی امروز و اتومبیل را ایجاد کنیم تا از طریق پنجره جدیدی برای هدایت اتومبیل گشوده شود. »
lynk_co-01_concept-2016-1280-11
فناوری های بکار رفته در ۰۱ در مرکز تحقیق و توسعه مشترک جیلی و ولوو طراحی و تولید شده است. یکی از مهمترین این فناوری ها استفاده از پلتفرم ماژولار پیشرفته CMA می‌باشد که با تغییر در شیوه آرایش و ابعاد می‌تواند برای طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار بگیرد. چنین ابتکاری موجب می‌شود هزینه تولید انبوه و تعمیر و توسعه محصولات تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. ولوو پیش از این S40، V40 و XC40 را بر روی این پلتفرم تولید کرده است. انعطاف پذیری این پلتفرم تا حدی است که می‌توان طیف وسیعی از پیشرانه ها از تمام الکتریکی گرفته تا هیبریدی، بنزینی و دیزلی را بر روی آن سوار نمود.
lynk_co-01_concept-2016-1280-07
لینک اند کو تاکید دارد که قلب محصولاتش ارتباطات آنها است. یکی از قابلیت های اصلی بر مبنای این ارتباطات اشتراک گذاری اتومبیل خواهد بود. این شرکت قصد دارد دسترسی افراد به محصولات فراتر از روش های سنتی خرید خودرو باشد. بدین شکل که از طریق یک کلید دیجیتالی، این امکان ایجاد می‌شود تا خودرو برای مدت مشخصی به هرکس که از نرم افزار مشابهی استفاده می‌کند اجاره داده شود. این روش فروش شباهت هایی با روش فروش آنلاین تسلا دارد.
فارغ این صحبت ها اگر بخواهیم نگاهی به طراحی بیرونی لینک اند کو ۰۱ داشته باشیم باید گفت در نمای جلو اولین چیزی که جلب توجه می‌کند جلوپنجره عریض و تیره رنگ آن است که دو چراغ های جلو را نیز در بر گرفته است. LED هایی که بر روی کاپوت قرار گرفته اند صرفا نقش روزتاب را دارند. در نمای جانبی خطوط لبه دار که به هواکش درب جلو ختم شده اند نمایی کوسه مانند به خودرو داده اند.
lynk_co-01_concept-2016-1280-15
در داخل نیز شاید از طرح های فضایی کانسپت های بنز و بی ام و خبری نباشد اما در عین حال از نمایشگر آنالوگ و عقربه ای هم خبری نیست و یک مانیتور لمسی بزرگ در کنسول جلو و یک نمایشگر در پشت فرمان کلیه اطلاعات ضروری را ارائه خواهند کرد.
لینک اند کو برای اثبات انعطاف پذیری پلتفرمش علاوه بر پیشرانه تمام الکتریکی از پیشرانه هیبریدی نیز استفاده کرده که در آن موتور الکتریکی با یک موتور بنزینی ۳ یا ۴ سیلندر توربو ترکیب خواهد شد و قدرت حاصله که به گفته مقامات شرکت بیش از ۳۰۰ اسب بخار خواهد بود از طریق گیربکس ۷ سرعته DCT و یا یک گیربکس دستی به چرخ ها منتقل می‌شود.
گفته می‌شود لینک اند کو ۰۱ در سال ۲۰۱۷ در بازار چین و متعاقب آن در بازارهای آمریکا و اروپا به فروش خواهد رسید.

لینک اند کو ۰۱ یک اس یو وی کامپکت بر روی پلتفرم CMA شرکت ولوو می‌باشد که به گفته مقامات این برند تازه تاسیس آینده صنعت خودرو را متحول کرده و در سبک زندگی و ارتباط با اتومبیل تحول ایجاد خواهد کرد. این برند و محصولات آن مفاهیم جدیدی در صنعت خودروسازی به وجود آورده اند که بر این اساس صاحب خودرو از زمان خرید فرآیندهای تعمیر، نگهداری و ارتقا را شخصا و به دلخواه خود انجام می‌دهد.

تصویر مرتبط

گالری تصاویر لینک اند کو ۰۱

به اشتراک بگذارید :