فیس لیفت ملایم سوبارو برای BRZ 2017

در زیر پوسته جدید BRZ همان قلب تپنده‌ای وجود دارد که در سوبارو WRX 268 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. یعنی یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو. اما یک تفاوت وجود دارد و آن اینکه پیشرانه بکار رفته در BRZ مجهز به توربوشارژر نبوده و از نوع تنفس طبیعی است.

پس از چهار سال تحمل نسخه کند و کسل کننده فعلی سوبارو BRZ این خودروساز بالاخره تصمیم گرفته است در سال ۲۰۱۷ دستی به سر و گوش این کوپه اسپرت بکشد تا از خواهر خود تویوتا ۸۶ GT عقب نماند.
2017-subaru-brz-110-876x535
در زیر پوسته جدید BRZ همان قلب تپنده‌ای وجود دارد که در سوبارو WRX 268 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. یعنی یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو. اما یک تفاوت وجود دارد و آن اینکه پیشرانه بکار رفته در BRZ مجهز به توربوشارژر نبوده و از نوع تنفس طبیعی است. مهندسان سوبارو در این باره توضیح داده اند که به علت مرکز ثقل پایین تر، تعادل در هندلینگ و نیز پایین نگه داشتن قیمت تمام شده BRZ مجبور شده اند از توربوشارژر در این کوپه چشم پوشی کنند.
2017-subaru-brz-103-876x535
هرچند وجود تایرهای پهن تر و تعلیق خشک‌تر حس اسپرت بیشتری به سرنشین منتقل خواهد کرد اما باید دید با وجود حذف توربوشارژر آیا سوبارو توانسته بر مشکل کمبود قدرت که نسل فعلی از آن رنج می‌برد غلبه کند؟
با نشستن پشت فرمان و روشن کردن خودرو در همان دورهای پایینی متوجه همان کمبود قدرت می‌شویم. البته در فیس لیفت ۲۰۱۷ قدرت موتور از ۲۰۰ به ۲۰۵ اسب بخار و گشتاور نیز از ۲۰۰ به ۲۱۰ نیوتن متر افزایش یافته است. این افزایش قدرت حاصل ایجاد تغییراتی در ورودی و خروجی هوای موتور، سرسیلندر، سوپاپ ها و بادامک می‌باشد.
2017-subaru-brz-112-876x535
برای رانندگی شهری گشتاور تولید شده در دورهای ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ مناسب است اما اگر احتمالا قصد رانندگی اسپرت با این کوپه را دارید باید دور موتور را به بالاتر از ۶۵۰۰ برسانید. با اینکه شتاب نسبت به مدل قبلی کمی بهتر شده اما هنوز هم سنگینی خاصی در آن احساس می‌شود.
برای BRZ 2017 دو گیربکس دستی و اتوماتیک در نظر گرفته شده است که هر دو مورد بازنگری قرار گرفته و ضریب دنده‌های آنها کاهش یافته است تا در شتاب‌گیری بهتر موثر باشند. این ۵ اسب بخار بیشتر موجب بهبود شتاب صفر تا صد سوبارو تا ۶٫۲ ثانیه شده و زمان طی مسافت یک چهارم مایل نیز با ۰٫۱ ثانیه کاهش به ۱۴٫۸ ثانیه رسیده است. حداکثر سرعت نیز کماکان در همان مقدار ۱۶۰ کیلومتر در ساعت باقی مانده است. البته این مقدار جزیی افزایش قدرت و بهبود ویژگی‌های دینامیکی افزایش میزان سوخت را نیز به دنبال داشته بطوریکه که مصرف سوخت سوبارو BRZ همانند تویوتا ۸۶ GT از ۹٫۶ به ۱۰٫۲ لیتر در صد کیلومتر رسیده است.
2017-subaru-brz-126-876x535
خشک‌تر شدن تعلیق و بهبود هندلینگ آن روی جاده مدیون تنظیم مجدد فنرها و استفاده از میله‌های ضد غلتش پهن‌تر می‌باشد. این تغییرات به مراتب موثرتر از تغییرات صورت گرفته بر روی موتور بوده و واکنش پذیری بهتر فرمان، تعادل خودرو و هندلینگ اسپرت تر در پیست ها و جاده‌های هموار را به ارمغان آورده است. در اینجا نباید نقش تایرهای پهن میشلن که در BRZ بکار رفته را نیز فراموش کرد که موجب شده این کوپه اسپرت بتواند تا شتاب جانبی ۰٫۹ G را تحمل کند که برای یک کوپه ارزان قیمت رقم بالایی است. این تایرهای همچنین توان ترمزگیری خودرو را نیز افزایش داده است. البته اتومبیل مورد آزمایش ما به پکیج پرفورمنس ۱۱۹۵ دلاری مجهز بود که یکی از گزینه‌های آن ترمزهای برمبو با چهار پیستون در جلو و دو پیستون در عقب است.
2017-subaru-brz-120-876x535
شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که سوبارو در انجام تغییرات بر روی BRZ به آنچه هدفش بوده یعنی افزایش قدرت نرسیده است اما در چنین اتومبیل‌هایی فاکتور قیمت یک فاکتور کلیدی است و باید توجه داشت بسیاری از مشتریان چنین گزینه‌هایی را فقط به خاطر قیمت پایین آن انتخاب می‌کنند. با تمام تغییرات صورت گرفته در ظاهر، موتور، تعلیق، تایرها و ترمز قیمت فیس لیفت BRZ فقط ۱۲۵ دلار نسبت به نسل قبل آن افزایش یافته و این خود یک موفقیت بزرگ است.
2017-subaru-brz-114-876x535
در داخل صندلی‌های چرمی، تهویه مطبوع دوگانه و ورود بدون کلید از جمله امکاناتی است که می‌توان نام برد و با این وجود قیمت خودرو هنوز کمتر از ۳۰ هزار دلار است. البته باید گفت با اضافه کردن چند هزار دلار به بودجه خود می‌توانید اتومبیل‌های جذاب‌تر و به مراتب پرقدرت تری مانند شورلت کامارو V6 و فورد موستانگ اکوبوست را به فهرست اضافه کنید که سوبارو حرفی در مقابل آنها برای گفتن ندارد.
در پایان باید سرنوشت نیسان ۲۴۰SX را برای سوبارو BRZ یا تویوتا ۸۶ GT یادآور شد. یک کوپه اسپرت با شاسی فوق العاده اما موتوری ضعیف که در نهایت به علت کاهش فروش از خط تولید خارج شد. به نظر می‌رسد اگر مهندسان سوبارو به ادامه حیات این کوپه اسپرت علاقه دارند باید در دلایلشان در قرار ندادن توربوشارژر روی موتور BRZ تجدیدنظر کنند.

در زیر پوسته جدید BRZ همان قلب تپنده‌ای وجود دارد که در سوبارو WRX 268 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. یعنی یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو. اما یک تفاوت وجود دارد و آن اینکه پیشرانه بکار رفته در BRZ مجهز به توربوشارژر نبوده و از نوع تنفس طبیعی است.

تصویر مرتبط

گالری تصاویر سوبارو brz

به اشتراک بگذارید :