خودروسازان باید هزینه‌های جانبی خود را کاهش دهند.

هزینه های جانبی و سربار شرکتهای خودروساز باعث شده قیمت فروش یک دستگاه خودرو سواری بیش از هزینه تمام شده و ساخت آن باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت فروش فعلی خودورهای ساخت داخل بیش از قیمت تمام شده است؛ این موضوع مورد پذیرش مسؤولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیست؛ لذا خودروسازان باید هزینه‌های جانبی خود را کاهش دهند.

رمضانعلی سبحانی فرد پنجشنبه شب در جریان بازدید از شرکت کابل خودروی سبزوار؛ افزود: هزینه‌های جانبی و سربار شرکتهای خودروساز باعث شده قیمت فروش یک دستگاه خودرو سواری بیش از هزینه تمام شده و ساخت آن باشد.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: در نشست‌های مختلف کمیسیون صنایع و معادن با شرکت‌های خودروساز در ارتباط با این هزینه‌ها تذکرات لازم داده شده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یک میلیون نفر در صنعت قطعه سازی ایران فعال هستند که با افزایش تعداد قراردادها بین شرکت‌های خودروساز ایرانی و خارجی این اشتغال افزایش چشمگیری دارد.

وی افزود: در این قراردادها ۷۰ درصد قطعات یک دستگاه خودرو توسط صنایع داخلی تولید می‌شود؛ بنابر این قطعه سازان باید در جهت کیفی سازی محصولات گام بردارند.

سبحانی فرد ادامه داد: دولت با اختصاص ۱۶۰ هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای احیای کارگاه‌های نیمه فعال، نوسازی کارگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی و قطعه ساز، کمک بزرگی به صنعت کشور کرده است.

وی، مهمترین مشکل صنعت قطعه سازی ایران را واردات اجناس نامرغوب خارجی ذکر و بیان کرد: افزایش تعرفه واردات قطعه، استفاده از فناوری روز برای نظارت بر قاچاق و واردات اجناس بی‌کیفیت و فرهنگ‌سازی در جهت خرید محصول با کیفیت داخلی، زمینه را برای کاهش واردات محصولات خارجی بی‌کیفیت و قاچاق فراهم می‌کند.
تولید ۹۵ درصد قطعات خودرو در داخل

مدیرعامل شرکت قطعات اتومبیل ایران نیز در این نشست، گفت: ۹۵ درصد قطعات مورد نیاز خودروسازان ایرانی در داخل کشور ساخته می شود.

مهدی مونسان افزود: کیفیت محصولات تولیدی توسط صنایع قطعه سازی داخلی بالاتر و مرغوبتر از نمونه های مشابه خارجی است.

وی ادامه داد: افزایش بهره وری و استفاده مناسب از فناوری روز می تواند زمینه مناسب برای تولید محصولات باکیفیت و صادرات آن را با نشانکهای داخلی فراهم کند.

احمد برادران فرماندار ویژه سبزوار نیز در این نشست، گفت: ۱۳۴ واحد ساخت و تولید قطعه با ظرفیت اشتغال دو هزار نفر در این شهرستان فعال هستند. سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

هزینه های جانبی و سربار شرکتهای خودروساز باعث شده قیمت فروش یک دستگاه خودرو سواری بیش از هزینه تمام شده و ساخت آن باشد.

به اشتراک بگذارید :